Materiał odżelaziający Greensand, regenerowany za pomocą KMnO4 (nadchloran potasu), służy do usuwania z wód głębinowych i powierzchniowych żelaza, manganu oraz siarkowodoru. Składa się głównie z glaukonitu i działa poprzez proces oksydacji i filtracji. Skuteczność usuwania i wydajność zależą od regeneracji za pomocą roztworu KMnO4. Znaczącą zaletą złoża Greensand jest jego zdolność do działania bez napowietrzania. Do regeneracji używa się roztworu KMnO4.
Zastosowanie:
Usuwa do 15 mg/l żelaza (widocznego jako czerwony osad) oraz 5 mg/l manganu (widocznego jako czarny osad) lub 5 mg/l siarkowodoru (który wykazuje się zapachem siarkowodoru).
Działanie:
Greensand działa poprzez początkowe utlenienie i wytrącanie tych substancji, co umożliwia ich usunięcie w procesie filtracji. Rozpuszczone formy żelaza (Fe+) i manganu (Mn+) są utleniane przez kontakt z ziarnami Greensand, co prowadzi do ich wytrącania w wodzie, umożliwiając jednoczesne ich usunięcie w procesie filtracji. Siarkowodór zostaje utleniony do siarczanów. Po wyczerpaniu zdolności do utleniania, złoże musi być zregenerowane za pomocą roztworu KMnO4. Zazwyczaj stosuje się 2-4 g KMnO4 na każdy litr Greensandu.
Uwaga:
Niedokonanie regeneracji złoża Greensand po wyczerpaniu jego zdolności może prowadzić do trwałego uszkodzenia złoża.
Właściwości fizyczne:
- Kształt: kuliste granulki o czarnym kolorze
- Gęstość właściwa: 1370 kg/m³
- Straty objętości w czasie użytkowania: 2%
Zalecane warunki regeneracji złoża:
- pH wody: 6,2 – 8,8
- Minimalna wysokość złoża: 76 cm
- Szybkość płukania: 20 – 30 m/h
- Czas płukania: minimum 10 minut
- Prędkość filtracji: 7 – 12 m/h
- Zużycie KMnO4: 2-4 kg/m³
- Stężenie KMnO4: 0,2-0,5%
- Czas regeneracji: 30-40 minut
Żywotność złoża wynosi około 7 lat.
Opakowanie zbiorcze złoża Greensand PLUS zawiera 14,1 litra materiału.